Advice for freshman #back_to_school

Już za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny, najbardziej stresujący czas dla większości z nas. Część z Was zapewne zaczyna teraz nową szkołę. Mi zdarzało się to w życiu wiele razy, nie trzy a pięć. Z tego powodu postanowiłam przygotować dla Was post i moimi poradami dla pierwszoklasistów ale i nie tylko! Mam nadzieję, że pomoże on Wam przebrnąć przez następne 10 miesięcy w dobrej formie! Dalsza część #back_to_school pojawi się niedługo a w postach znajdziecie informacje o organizacji, zmienianiu szkoły a także funkcjonowaniu w niej z lękami i nauce!

1.Zawsze możesz zmienić zdanie

Wiele osób panikuje na myśl o wyborze szkoły. Pamiętajcie, że świat się na tym nie kończy. Szkoła to tak na prawdę budynek a reszta zależy od Was. Jeśli po jakimś czasie stwierdzacie, że nie czujecie się w niej dobrze lub kierunek Wam nie pasuje – po protu ją zmieńcie. Nikt nie może Was za to oceniać!

2.Przyjaciele

Najgorsze co możecie dla siebie zrobić to wybierać szkołę/profil/kierunek kierując się tym gdzie idą wasi przyjaciele. Jest tyle rzeczy które mogą pójść źle, że aż ciężko je zliczyć. Zacznijmy od tego, że nawet nie lubicie tego miejsca / nie interesuje Was dany profil. Czy na prawdę bycie w klasie z przyjacielem jest warte zmarnowania kilku lat i uczeniu się czegoś co kompletnie nie jest w waszej sferze zainteresowań? A co dalej? Co jeśli chcecie iść póżniej na studia na które są potrzebne konkretne kierunki zdane na maturze a wy akurat ich nie macie? Ciężko jest nauczyć się całego przedmiotu poza szkołą i jeszcze dodatkowo zaliczać program. Czy spędzanie przerw z daną osobą jest tego warte? Albo inna sytuacja – jedno z Was przyjmują a drugiego nie. Zabrzmi to niemiło ale lepiej, żeby to Ciebie nie przyjeli jeśli kierunek cię nie interesuje. Bo jeśli to Ciebie przyjmą na kierunek którego nie chcesz to następne lata spędzisz ucząc się czegoś co Ci nie jest potrzebne i to w dodatku samemu. Spójrzmy prawdzie w oczy, z przyjaciółmi możesz widywać się w czasie wolnym, wszystko zależy od chęci.

3.Bądź sobą

Wiem, że możesz czuć się niepewnie i jakbyś był/a z innej planety ale pozostań w zgodzie ze sobą i nie staraj się być kimś innym by dopasować się do reszty. Twoja autentyczność to najlepsze co masz. Życie jako ktoś inny nie jest wcale szczęśliwe, słuchasz muzyki której nie lubisz, nosisz ubrania które ci się nie podobają, palisz choć nie chcesz. Nie rozwijasz się. A gdy okaże się, że nic z tego co mówiłeś nie jest prawdą będzie tylko gorzej. Wiem, że boisz się tego, że cię nie zaakceptują ale zawsze znajdzie się ktoś kto polubi Cię za twoją prawdziwą stronę a nie za relację zbudowaną na kłamstwie.

4.Nie imponuj

Pewnie chcesz zyskać uznanie wśród kolegów z klasy ale bądźmy szczerzy, imponowanie to wyścig w ktorym chodzi tylko o to by zrobić coś głupszego niż poprzednia osoba, coś bardziej niebezpiecznego, zdenerwować kogoś bardziej. Ktoś w końcu przejdzie dopuszczalną granicę i wpakuje się w problemy, być może szkolne być może prawne a wtedy lepiej byś nie był/a to ty. Nie warto dla chwili uznania ryzykować problemów przez następne 3/4 lata lub na całe życie a pamiętaj – nauczyciele i dokumenty nigdy nie zapominają. Daj ludziom pokochać Cię za to kim na prawdę jesteś.

5.Priorytety

To bardzo mocno łączy się z chęcią zaimponowania innym ale pamiętaj po co jesteś w szkole – najważniejsza jest nauka i rozwijanie się. Twoim priorytetem powinno być uczęszcznie na zajęcia i wykonywanie zadanych zadań a gdy z tym skończysz swoim czasem możesz dysponować jak chcesz. Nie rób na odwrót, to przyjemność na chwilę a problemy na długi czas.

6.Dobre wrażenie

Zwłaszcza w nowej szkole pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Daj się poznać z dobrej strony! Nie wchodź w nowy rok z wrogim nastawieniem do każdego bo ta łatka zostanie ci już do końca. Postaraj się nie zrazić do siebie ludzi, nie zaczynaj i nie wtrącaj się w cudze dramy jeśli nie jest to na prawdę potrzebne, nie plotkuj i nie mów wszystkiego co myślisz, to nie zawsze jest potrzebne.

7.Szanuj nauczycieli

Nauczyciel może najwięcej i mieć na pieńku z którymś nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście powinni być obiektywni ale każdy jest człowiekiem. Do tego częsty sposób na zaprowadzenie porządku to przecież kartkówki i odpytywanie. Lepiej pozostać ze swoim wychowawcą lub innym pedagogiem w dobrych relacjach i nie musieć się później martwić o ocenę końcową. Nauczyciele są bardziej skłonni pomagać osobom które mają do nich szacunek np. jeśli będzie ci odrobinę brakowało do oceny końcowej. Chyba nie chcesz by z powodu jakiegoś wygłupu na początku roku odmówiono Ci dodatkowej pracy prawda?

8.Bądź zorganizowany

Dzięki organizacji najprościej jest przebrnąć przez szkołę i utrzymać zdrowie psychiczne w formie. Ucz się na bierząco, odrabiaj lekcje tego samego dnia a prace długoterminowe oddawaj przed terminem albo miej je w plecaku by ich nie zapomnieć! Do tego jeśli nauczysz się dysponować czasem będziesz mógł/a nie dość, że mieć dobre oceny to i zachować dobre relacje z kolegami! Więcej na temat organizacji będzie w poście który pojawi się już za kilka dni!

9.Nie daj sobie wejść na głowę

Pamiętaj by zachować balans. Znalezienie dobrych znajomych jest ważne ale nikt nie może Ci wejść na głowę. Ty jesteś najważniejszy/a i nie pozwól by inni wpływali na Ciebie, Twoje zachowania i podejmowane decyzje! Zastanów się czy to na pewno będzie dla Ciebie dobre. Oczywiście warto jest wysłuchać rady ale nie pozwól by ktoś inny podejmował decyzje.

Dodaj komentarz